Kas ma olen asjade edasilükkaja? – Erik Orgu blogi logo-est-cleanev100_whiteicon_authoricon_blogicon_calendaricon_carbsicon_check-checkedicon_nav_menuicon_fatsicon_fibericon-leaveicon_menuicon-menuicon_proteinicon-recipesicon_nav_shoppingicon-sugaricon-tentpoles-eyeglassesicon-tentpoles-hearticon-tentpoles-loseweight-2icon-tentpoles-thumbsupicon_timerdietless-cropped-cleanlogo-est-cleanlogo-est-with-bylineArtboard 2swipetap-lefttap-right

Kas ma olen asjade edasilükkaja?

  • 3. oktoober 2017
  • Erik Orgu

Näen palju inimesi, kes arvavad, et nad on kas laisad või teevad midagi valesti, et tulemusi ei tule. Nad on oma elutempost või kohustustest surmväsinud ega näe väljapääsu.

Muidugi, kui oled kogu aeg väsinud, tunned end tahes tahtmata laisana – vajad ju puhkust.

Ma ei usu, et laiskus on nii levinud iseloomujoon nagu paljud minu jutul käivad inimesed väidavad. Ma usun, et väsimus on tänapäeval üldlevinud ning väsimuse algpõhjuste lahendamine aitab sul end vähem “laisana” tunda.

Kui oled oma energiatasemest aru saanud ja õppinud märkama punkti, kus pead lubama endale puhkust, tuleb ka motivatsioon ja tulemused.

Ravi oma väsimust

Väsimustunne ja vähene motiveeritus ei tee Sind laisaks. Sa ei ole laisk!

Inimesed kogevad kroonilist väsimust paljudel põhjustel, mõni neist on lihtne, mõni mitte. Mõned levinumad põhjused on väga algelised, näiteks kvaliteetse une puudus.

Krooniline stress toob kaasa ka krooniliselt halva une, mis on kohutav nõiaring, eriti kui lisad enda ellu veel täiendavat stressi, üritades kaalu kaotada.

Kukud suure tõenäosusega läbi ja tagasi ree peale saamine on raske, kui alustad valest kohast. 

Allergiad võivad samuti väsimust põhjustada. Kui oled millegi vastu allergiline, toodab organism histamiine. Histamiinid tekitavad väsimustunde. Kui sa ei ole oma allergiast teadlik, võid end allergeenile korduvalt ja korduvalt paljastada. Pidev kokkupuude allergeenide ning histamiiniga võivad väga hästi olla varjatud väsimuse põhjuseks. Kui selgitad välja, kas se on Sinu jaoks teema ja mille vastu allergiline oled, oled õigel teel, et oma energiatase taasavastada.

Suhkru tarbimine võib samuti olla väsimuse põhjustaks. Suhkrukoguse vähendamine aitab tasakaalustada veresuhkrut ja seeläbi energia taset, mis on kasulik mitmel põhjusel. Minu toitumiskava jälgides juba tead juba, et olen leidnud kavalad ja maitsvad nipid, kuidas suhkrut vältida, aga et toit oleks ikka väga hea. Mida vähem suhkrut sööd, seda vähem tekitab see sul väsimust.

Ole ettevaatlik veine, mahlu, kohvikusmuutisid ja valmistoitute tarbides!

Eeldan, et saiakesi, kooke ja maiustusi sa juba niikuinii ei söö, kui oled valinud tervisliku toidu abil salenemise. Kui see nii ei ole, siis see on esimene koht, millega tegele (võõruta end minu blogist leitavate magustoitude abil – neis on minimaalselt suhkrut, aga maksimaalselt maitset!)

Automaatpiloodil söömine on halvim, mis saad teha

See nõuab nüüd esialgu natuke rohkem tööd, kuid samas kõrvaldab läbimõtlemata otsuseid ja eesmärgituid tegevusi (mis kõik ladestuvad su kõhul või puusadel).

Planeerige ette, mida nädala jooksul süüa tahate ning veenduge, et Teil on piisavalt häid valikuid. Kui vajad kiiret einet, teed suurema tõenäosusega hea otsuse, kui olete juba nädala kava ette valmis mõelnud ja tead, mida ja kust saad haarata. Vajalik on, et sul on kodus juba plaanijärgne õige toiduvalik olemas (vahepalade ja lõunasöökide näol ka kontoris).

Oled ka ju vaid inimene. Kui oled stressis ja aega on vähe, pead toidu leidmisele/valmistamisele vaatamata elu virrvarridele aega leidma. Kui planeerid ette, tagad, et kiirtoit on tervislik (nt kaasavõetud banaan mandlitega, isetehtud purgisupid või fetakuubikud rohelisel salatil).

Tea, et kui sööd tervislikku toitu, võitled selle kaudu samaaegselt ka väsimusega.

Söö köögivilju!

Mitu portsjonit köögivilju sa päevas sööd? Kui palju sa enda arvates peaksid sööma?

Proovi süüa seitse peotäit köögivilju päevas – minu toitumiskavas on see kõik sisse kirjutatud, aga kui salened omal käel, siis on oluline, et saad koguse täis!

Ma võin kihla vedada, et sööd liiga vähe köögivilju. Näksid selle asemel külmukast juustu, võileibu või magusaid snäkke. Õigus?

Seitse pihutäit köögivilju iga päev tagab, et omandada kehale vajalik 4700 mg kaaliumi. Miks on kaalium nii oluline?

Sest madal kaaliumi tase võib saada hukatuslikuks veresuhkrule ja põhjustada isusid suhkru ja maiustuste järele, mis ei ole see, mida keha tõesti ja tegelikult vajab. Kaaliumipuudusel saad kehalt valesignaali süüa magusat.

Keha ei ole alati kõige targem — isu maiustuste järele tähendab harva lihtsate suhkrute vajadust.

Kui sööd õiget toitu, ei tahagi keha suhkrut ja näed, kuidas isud maiustada vähenevad ja vähenevad kuni maiustused Sind lõpuks sootuks külmaks jätavad.

Sööge hommikusöögiks valke

Kui ükski eelnevatest nõuannetest ei tundu teostatav (milles ma kahtlen), on minu viimane soovitus lihtsamast lihtsam: sööge hommikusöögiks valku.

Paljud seostavad hommikusööki süsivesikurikaste toitudega. Hommikuhelbed, leib, vahvlid, pannkoogid, muffinid ja saiakesed sisaldavad kõik hulgaliselt süsivesikuid. Võid arvata, et langetate tervislikke valikuid süües näiteks täisteramuffineid või täisterahelbeid, kuid saaksid tegelikult palju tervislikumaid valikuid teha.

Süsivesikud ei hoia kõhtu täis ega hoia kontrolli all veresuhkru taset.

Proteiin aga just seda teebki. Peekon ja munad on hea valik, uskuge või mitte. Kui sa pole varajasel ennelõunal viril ja näljane, on vähem tõenäoline, et ihaldad maiustusi ja tunned end kogu päeva jooksul väsinuna. Lihtne!

Seega – kui tunned kiusatust tembeldada end laisaks asjade edasilükkajaks, kaalu enne alla andmist, kas see hinnang end vastu on ikka aus. Ilmselt lihtsalt teed ülalolevaid asju valesti.


Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Minu toitumiskava on Eesti parim:

Teadlased kiidavad

Teadlaste sõnul aitavad minu tervislikud retseptid kaalust alla võtta, sest väheneb ülekaaluga seostatud bakterite hulk soolestikus.

Kaota ülekilo nädalas

Minu toitumiskava on aidanud eestlastelt kokku kaotada rohkem kui 500 000 kg liigset kehakaalu.

Personaalne

Minu toitumiskava arvestab Sinu füüsilisi näitajaid ja maitseeelistusi ning vajadusel olen ma sõnumi kaugusel.

Maitsev, kiire ja lihtne

Tuhanded kasutajad hindavad minu toite 5-palli skaalal hindega 4,7. Toidud valmivad kiiresti tänu lihtsatele retseptidele.

Soodne

Sul on võimalik valida retsepte hinna järgi.

Sobib kogu perele

Saad lisada tervislikku toitumiskavasse kogu pere tasuta.

Kas oled valmis proovima elumuutvat toitumiskava?

Kes meist ei tahaks enamat: rohkem energiat, teravamat pead või saledamat keha. Saavutad selle Eesti vaieldamatult parima toitumiskavaga. Püsivalt.

Proovi tasuta!
Eriku portree

Rõõm tutvuda!

Toitumisnõustaja Erik Orgu on sulle toeks oma toitumise muutmise teekonnal. Erik on selleks koostanud sadu maitsvaid ja lihtsaid retsepte.

Räägi mulle endast

Esmalt räägi meile endast ja oma toitumis- ja liikumisharjumustest.

Üks hetk, laen... Loader

Blog article

Kuidas toituda peale napsutamist?

  • 20.11.2021
  • Erik Orgu

Kas tuleb tuttav ette - kui napsutad õhtul ja astud kaalule järgneval hommikul, siis näed sa seal mõnda häirivat lisakilo, kui jah, siis loe edasi!

Blog article

6 nippi, mida sa kaalukaotuse kohta ilmselt ei tea

  • 28. oktoober 2021
  • Erik Orgu

Kas tead, et mõnikord võid oma kaalukaotuse plaanid nässu ajada puhtast teadmatusest? Arvad küll, et teed kõike õigesti või et sööd täpselt õigeid asju, aga tulemusi ei tule.

Blog article

Ma kaotasin!

  • 9. september 2021
  • Erik Orgu

Seekord tuleb juttu kaotusest, sest ma kaotasin midagi täna ja see pani mind mõtlema kaotamisele suuremas pildis!