Kas valge suhkur toidus on ok? – Erik Orgu blogi logo-est-cleanev100_whiteicon_authoricon_blogicon_calendaricon_carbsicon_check-checkedicon_nav_menuicon_fatsicon_fibericon-leaveicon_menuicon-menuicon_proteinicon-recipesicon_nav_shoppingicon-sugaricon-tentpoles-eyeglassesicon-tentpoles-hearticon-tentpoles-loseweight-2icon-tentpoles-thumbsupicon_timerdietless-cropped-cleanlogo-est-cleanlogo-est-with-bylineArtboard 2swipetap-lefttap-right

Kas valge suhkur toidus on ok?

  • 5. september 2019
  • Erik Orgu

Mida arvata suhkrust, valgest suhkrust, kas seda süüa ja kui palju? Selliste küsimustega pöördutakse minu poole kogu aeg ning siin on paar olulist põhimõtet, mida tutvustan, et aidata Sul otsustada, kuidas ja kas suhkrut süüa.

Lisasin toitumiskavasse mõned tooted, mis sisaldavad valget suhkrut ja nüüd on aeg siin veidi selgust luua. Kinnitan, et halvasti midagi pole ning neile, kes soovivad jätkuvalt suhkrut vältida, olen koostanud retseptid nii, et 500 neist on täiesti suhkruvabad.

Valge surm?

Suhkur on tegelikult maitseaine, mis annab toidule magusust. Paljudele on üllatav, et nii suhkur kui sool on mõlemad ka maitsetugevdajad ja säilitusained, kutsudes esile maitseid - eriti magusate toitude puhul ning luues halva keskkonna bakteritele, mis toidu riknema panevad.\ Nüüd, kus tead suhkru 3 head funktsiooni, ära torma kohe suhkrurikkaid toite sööma või jooke jooma! Kui tarbid suhkrut liiga tihti ja liiga palju, hakkab see sinu vastu töötama!

Kui palju on palju?

Teadlased ja arstid ütlevad, et täiskasvanud inimesel pole soovituslik tarbida üle 150 kalori valgest suhkrust 24h jooksul ja ma olen sellega täitsa nõus, sest see on ca 3-9% täiskasvanu kaloraažist ehk siis nii väike suhkru osakaal pole midagi hullu, kui vähemalt 90% su kaloraazist on nö head kilokalorid!

Mis on head kilokalorid?

Pole olemas häid või halbu kilokaloreid, tegemist on kõigest energia mõõtühikuga. Küll aga on olemas tervislikud ja ebatervislikud toiduained!

Tervislik toit on see, milles on (sinu kehale omastamiseks piisavalt) vitamiine, mineraale ja muid mikroaineid. Ebatervislik on aga toit, milles on vähe või pole üldse vitamiine, mineraale ning muid mikrotoitaineid.

See on ka põhjus, miks valgest suhkrust saadud kaloreid nimetatakse tühjadeks kaloriteks - siit ei saa vitamiine ja mineraale, ainult kiiret energiat. Tuginedes nüüd sellele ütlusele võiks öelda, et suhkur on ebatervislik, sest selles puuduvad vitamiinid ja mineraalid, ent siiski on tegemist toiduainega, kuna selles on kilokalorid ja süsivesikud.

Kuna vitamiine, mineraale ja muid kehale vajalikke mikroaineid saame erinevatest toitudest läbi päeva kogu aeg, võib öelda, et ebatervislikuks muutub suhkur alles siis, kui sa iga päev ületad lubatud norme mitmekordselt.

Mina oma toitumiskavas ei lase sul seda teha. Kui teed ühe toidu kastmega, milles on sees valge suhkur, saad sellest 5-15g valget suhkrut, seega on sul veel pikk tee minna lubatud piirini ja ka siis, kui sa oled lubatud piiril, on sul ülejäänud 90% kilokaloreid tervislikest toiduainetest. ;)

Nii et ole mureta, jälgi julgelt toitumiskava ja liigu soovitus eesmärgi suunas.

#eluilmadieedita

Erik

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Minu toitumiskava on Eesti parim:

Teadlased kiidavad

Teadlaste sõnul aitavad minu tervislikud retseptid kaalust alla võtta, sest väheneb ülekaaluga seostatud bakterite hulk soolestikus.

Kaota ülekilo nädalas

Minu toitumiskava on aidanud eestlastelt kokku kaotada rohkem kui 500 000 kg liigset kehakaalu.

Personaalne

Minu toitumiskava arvestab Sinu füüsilisi näitajaid ja maitseeelistusi ning vajadusel olen ma sõnumi kaugusel.

Maitsev, kiire ja lihtne

Tuhanded kasutajad hindavad minu toite 5-palli skaalal hindega 4,7. Toidud valmivad kiiresti tänu lihtsatele retseptidele.

Soodne

Sul on võimalik valida retsepte hinna järgi.

Sobib kogu perele

Saad lisada tervislikku toitumiskavasse kogu pere tasuta.

Kas oled valmis proovima elumuutvat toitumiskava?

Kes meist ei tahaks enamat: rohkem energiat, teravamat pead või saledamat keha. Saavutad selle Eesti vaieldamatult parima toitumiskavaga. Püsivalt.

Proovi tasuta!
Eriku portree

Rõõm tutvuda!

Toitumisnõustaja Erik Orgu on sulle toeks oma toitumise muutmise teekonnal. Erik on selleks koostanud sadu maitsvaid ja lihtsaid retsepte.

Räägi mulle endast

Esmalt räägi meile endast ja oma toitumis- ja liikumisharjumustest.

Üks hetk, laen... Loader

Blog article

Kuidas toituda peale napsutamist?

  • 20.11.2021
  • Erik Orgu

Kas tuleb tuttav ette - kui napsutad õhtul ja astud kaalule järgneval hommikul, siis näed sa seal mõnda häirivat lisakilo, kui jah, siis loe edasi!

Blog article

6 nippi, mida sa kaalukaotuse kohta ilmselt ei tea

  • 28. oktoober 2021
  • Erik Orgu

Kas tead, et mõnikord võid oma kaalukaotuse plaanid nässu ajada puhtast teadmatusest? Arvad küll, et teed kõike õigesti või et sööd täpselt õigeid asju, aga tulemusi ei tule.

Blog article

Ma kaotasin!

  • 9. september 2021
  • Erik Orgu

Seekord tuleb juttu kaotusest, sest ma kaotasin midagi täna ja see pani mind mõtlema kaotamisele suuremas pildis!