Kuidas kiusatustest üle saada ja kaalust alla võtmisel edu tagada? – Erik Orgu blogi logo-est-cleanev100_whiteicon_authoricon_blogicon_calendaricon_carbsicon_check-checkedicon_nav_menuicon_fatsicon_fibericon-leaveicon_menuicon-menuicon_proteinicon-recipesicon_nav_shoppingicon-sugaricon-tentpoles-eyeglassesicon-tentpoles-hearticon-tentpoles-loseweight-2icon-tentpoles-thumbsupicon_timerdietless-cropped-cleanlogo-est-cleanlogo-est-with-bylineArtboard 2swipetap-lefttap-right

Kuidas kiusatustest üle saada ja kaalust alla võtmisel edu tagada?

 • 21. juuli 2020
 • Erik Orgu

Minu kogemusel on inimestel kaalust alla saamisel suurimaks probleemiks uue režiimi järgimine ja uutmoodi toitude tegemine pikemalt kui 2 või 3 nädalat. Kuidas see surnud punkt ületada?

Sellel, miks inimesed lõpetavad tervisliku toitumiskava järgimise või ei suuda uut elustiili sisse harjutada, on tegelikult minu meelest õige lihtsad 6 põhjust. Sa langed nende kas vanade harjumuste või väljakutsete küüsi:

 1. Sa ei saa lahti igavusnäksimisest. Sul hakkab igav, mistõttu sööd hilisõhtuti vahetult enne magamaminekut, öösiti või päeval, kui tahad kas mõtteid mõne teema juurest eemale saada või sul lihtsalt pole mitte midagi teha ja näksimine täidab aega.
 2. Sa ei mõtesta endale lahti, et sellest peab saama sinu uus elustiil, muidu tulevad kilod tagasi. Aga selleks, et saaksid kogu ülejäänud elu ka tervislikult toituda, on sul vaja hakata kohe esimesest päevast otsima lemmikretsepte ja neid vaikselt pähe õppima ning teha endale selgeks, kuidas toiduvalmistamisel säästa aega (nii ei saa ajapuudust enam kunagi rumalaks vabanduseks tuua). Ületa need kaks väljakutset ja uus elustiil on peaaegu et koheselt juurutatud!
 3. Võid olla “stressisööja”. Teatud söögid tõstavad serotoniini taset, mis aitab kehal lõõgastuda ja pole ime, et pingete leevendamiseks selliste toitude seltsi otsime – vahet pole, kas jälgid samal ajal tervislikku toitumiskava või mitte.
 4. Sa ei tunneta mingil hetkel, et võtaksid kaalust alla, ning arvad, et siis võid sama hästi süüa mida tahes. Vahet ju pole, eks?
 5. Seltskondlikud üritused nagu sünnipäevad, tööüritused, väljas söömine ja perepuhkused – ahvatlevad sind tagasi suhkrusõltuvuse küüsi. Minu toitumiskava järgides saad sellest küll lahti, kuid kui maiustad igal nädalavahetusel koogi või pirukatega, oled nõiaringis taas kinni ja maadled suhkruvajadusega. See on emotsionaalselt raske, sest see sõltuvus ei ole kergete killast, millest lahti saada. Võrdleksin suhkrusõltuvust suitsetamisega: kui suitsus juba maha jätad, ei saa sa igal laupäeval “ainult ühte” teha – tekib isu enama järele. Iga sõltuvusega maadlemisel pead endale põhimõtted selgeks mõtlema, mitte käituma nagu tuulelipp.

Siin on tsükkel, mida läbid, kui toitumiskavast kinni ei pea:

 1. Ahvatlus, millele järgneb sisemine dialoog iseendaga, “Kas ma peaks ja võiks seda teha?”
 2. Põhjuse leiutamine, miks järeleandmine on OK: “Ma olen seda väärt või ma VAJAN seda, SEST…..” (märk sellest, et su põhimõttelised väärtushinnangud ei ole paigas).
 3. Söömine
 4. Süütunne ja kahetsus
 5. Väsimus ja veresuhkrutaseme ja selle põhjustatud meeleolu ja energiataseme langus
 6. Kaalulanguse pidurdumine, kaalutõus või tervislikust toitumisest loobumine

Lahendus: kolm peamist meetodit tsüklist väljumiseks

Esimene on visualiseerimine. Kui kaldud rajalt kõrvale, ei ole sa patustamise hetkel eriti teadlik tagajärgedest (sest mõtled vaid sellele, kuidas saada sõltuvust rahuldavat toitu). Tee nii: kujutle, kuidas sööd pirukaid, mitu koogitükki või pool pitsat. Nüüd tuleta meelde seda puhtustunnet, väsimust, süütunnet ja kurbust, mis sind valdab, kui oled söömisega lõpetanud. Mõtle ka sellele, kuidas tunned end, kui su kaal tõuseb, milline on su eneseusk ja energiatase.

Teiseks on vaatenurk. Te vaatad kedagi, kes sööb kreemipirukat, on sul kaks võimalikku reaktsiooni:

 1. Sa küll tead, et kreemipirukas ei sisalda mingeid toitaineid. Aga sellele isikule, kes seda sööb, tundub see maitselt hea, pehme ja naudingut pakkuv. Ja siis sa tahad seda ka.
 2. Teine võimalus on aru saada, mida see minuga teeb. Kas see parandab või hoopis kahjustab mu tervist? Tervislike toitude söömisest saate samuti palju naudingut – rohkemgi kui rämpstoidu, sest selle söömisega ei kaasne süütunnet ja esimest korda elus võid nautida toitu teades, et söömine on OK! Saad selle abil kaalust alla ja keha saab käike kõik, mida vajab.

Kolmandaks proaktiivsus. Küsi endalt, millist OLULIST probleemi sa lahendada proovid? Siin saavad kokku pikaajaline vs lühiajaline probleemilahendus. Kas tunda end läbi kaalust alla võtmise paremini, enesekindlamalt, kergemalt ja teovõimelisemana või üritate leevendada stress või lihtsalt kurbust?

Enneta pingeid, süües hommikul korralik hommikusöök ja hulgaliselt proteiini ning ära jäta ära tervislikke rasvu, kui need sulle retsepti lisanud olen! Veendu, et sööd piisavalt, et ei tunneks kuni lõunani näljatunnet – kui vaja, suurenda etteantud portsjoneid tumeroheliste salatitega, sest need suisa pakatavad toitainetest, millest täiskõhutunne tekib.

Testi need nõuanded järele ja olen enesekindel, et neid nippe kasutades saad oma järgmisest nõrkushetkest jagu!

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Minu toitumiskava on Eesti parim:

Teadlased kiidavad

Teadlaste sõnul aitavad minu tervislikud retseptid kaalust alla võtta, sest väheneb ülekaaluga seostatud bakterite hulk soolestikus.

Kaota ülekilo nädalas

Minu toitumiskava on aidanud eestlastelt kokku kaotada rohkem kui 500 000 kg liigset kehakaalu.

Personaalne

Minu toitumiskava arvestab Sinu füüsilisi näitajaid ja maitseeelistusi ning vajadusel olen ma sõnumi kaugusel.

Maitsev, kiire ja lihtne

Tuhanded kasutajad hindavad minu toite 5-palli skaalal hindega 4,7. Toidud valmivad kiiresti tänu lihtsatele retseptidele.

Soodne

Sul on võimalik valida retsepte hinna järgi.

Sobib kogu perele

Saad lisada tervislikku toitumiskavasse kogu pere tasuta.

Kas oled valmis proovima elumuutvat toitumiskava?

Kes meist ei tahaks enamat: rohkem energiat, teravamat pead või saledamat keha. Saavutad selle Eesti vaieldamatult parima toitumiskavaga. Püsivalt.

Proovi tasuta!
Eriku portree

Rõõm tutvuda!

Toitumisnõustaja Erik Orgu on sulle toeks oma toitumise muutmise teekonnal. Erik on selleks koostanud sadu maitsvaid ja lihtsaid retsepte.

Räägi mulle endast

Esmalt räägi meile endast ja oma toitumis- ja liikumisharjumustest.

Üks hetk, laen... Loader

Blog article

Kuidas toituda peale napsutamist?

 • 20.11.2021
 • Erik Orgu

Kas tuleb tuttav ette - kui napsutad õhtul ja astud kaalule järgneval hommikul, siis näed sa seal mõnda häirivat lisakilo, kui jah, siis loe edasi!

Blog article

6 nippi, mida sa kaalukaotuse kohta ilmselt ei tea

 • 28. oktoober 2021
 • Erik Orgu

Kas tead, et mõnikord võid oma kaalukaotuse plaanid nässu ajada puhtast teadmatusest? Arvad küll, et teed kõike õigesti või et sööd täpselt õigeid asju, aga tulemusi ei tule.

Blog article

Ma kaotasin!

 • 9. september 2021
 • Erik Orgu

Seekord tuleb juttu kaotusest, sest ma kaotasin midagi täna ja see pani mind mõtlema kaotamisele suuremas pildis!