Kuidas tagada oma mikrobioomi liigirikkus? – Erik Orgu blogi logo-est-cleanev100_whiteicon_authoricon_blogicon_calendaricon_carbsicon_check-checkedicon_nav_menuicon_fatsicon_fibericon-leaveicon_menuicon-menuicon_proteinicon-recipesicon_nav_shoppingicon-sugaricon-tentpoles-eyeglassesicon-tentpoles-hearticon-tentpoles-loseweight-2icon-tentpoles-thumbsupicon_timerdietless-cropped-cleanlogo-est-cleanlogo-est-with-bylineArtboard 2swipetap-lefttap-right

Kuidas tagada oma mikrobioomi liigirikkus?

 • 26. august 2019
 • Erik Orgu

Ülekaalulisus on kujunemas järjest suuremõõtmelisemaks ja tõsisemaks probleemiks. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on viimase 40 aasta jooksul ülekaaluliste inimeste arv kolmekordistunud. Hinnanguliselt on ülekaaluliste inimeste arv üle maailma tänaseks üle 650 miljoni, sealhulgas imikud ja lapsed.

Paraku ei ole ülekaalulisus vaid esteetiline probleem, vaid sellega on otseselt seotud ligi 100 haigusseisundit, sealhulgas südame ja veresoonkonnahaigused, diabeet, ning erinevad vähiliigid. Ülekaalulisusega seotud haigused on kasvavaks koormaks ka sotsiaal -ja meditsiinisüsteemile ning igal aastal sureb ülekaalust tingitud haigustesse ligi 28 miljonit inimest.

Kuidas on meie mikrobioom kehakaaluga seotud?

Mikrobioomi uuringute käigus on teadlased leidnud, et ülekaaluliste inimeste soolestiku mikrobioom on saledate inimeste omast oluliselt erinev nii bakterite koosseisu kui liigirikkuse poolest. Praktiliselt kõikidest selle teemalistest uuringutest saab kinnitust fakt, et mida mitmekesisem on inimese mikrobioomi bakterite koosseis, seda madalam on tema paastuveresuhkru -ja insuliinitase ning seda väiksem keha rasvasisaldus.

Ühes hiirtega tehtud katses siirdati steriilses keskkonnas kasvatatud hiirtele täielik komplekt inimkaksikutelt pärit mikroobe. Üks kaksikutest oli sale, teine rasvunud. Hiirte kehakaal hakkas peagi peegeldama doonorite kehakaalu. Hiired korjavad tavaliselt üles oma puurikaaslaste bakterid. Kui aga rasvunud hiiri söödeti tüüpilise “lääne dieedi” närilistele kohandatud analoogiga, ei suutnud nad oma saledate puurikaaslaste saledust soodustavaid baktereid omastada.

Kuidas tagada oma mikrobioomi liigirikkus?

Teadlased on analüüsinud nn. primitiivsete kultuuride mikrobioome ja leidnud, et nende mikrobioom on ligi kaks korda mitmekesisem võrreldes enamiku lääne elustiili harrastavate rahvastega. Ka meie küttidest-korilastest esivanemate mikrobioom oli kordi mitmekesisem, kui tänapäeva inimese oma. Väidetavalt sõid inimesed toona ca 135 grammi kiudaineid päevas ning 150 erinevat toiduainet nädalas. Tänapäeva inimesel on tihtilugu raskusi kiudainete kogus isegi kahekohalise numbrini viimisega ning erinevate toiduainete hulk, mida tavapärast lääne dieeti harrastav inimene nädala jooksul tarbib, on šokeerivalt väike – vaid 20!

Kiudainete puudus onüheks peamiseks toitumishälbeks tänapäeva maailmas. Ca 90% lastest ja täiskasvanutest ei tarbi oma päevases toidus soovitatavat annust kiudaineid. Kiudained on aga mikrobioomi tervise seisukohast otsustava tähtsusega. Kiudainete mitmekesisus võrdub mikrobioomi mitmekesisusega, mis omakorda võrdub õnneliku ja terve organismiga.

Eesti Rahvastiku Toitumisuuringu põhjal jääb keskmisel Eesti inimesel päevasest toidust puudu ca 10-30 grammi kiudaineid. Täiskasvanu keskmine päevane kiudainete vajadus on naistel 25 grammi ja meestel 35 grammi.

Ühes uuringus leiti, et rasvunud katseisikud, kes tarbisid iga päev vähemalt 30 grammi kiudaineid, võtsid kaalus peaaegu sama palju alla, kui väga ranget dieeti pidavad katseisikud. Võib oletada, et selle põhjuseks oli kiudainete soodne mõju mikrobioomi kasulikele bakteritele, sest teatavasti on kiudained just see, millest probiootilised bakterid toituvad.

Kiudainete juures tuleks silmas pidada, et tähtis ei ole mitte ainult kogus vaid ka mitmekesisus. Mitmekesise mikrobioomi saamiseks peab tarbima väga erinevaid kiudaineid. Erinevate kiudainete tüübid soodustavad erinevate bakterite mitmekesisust ja kasvu, mis annab teile palju suurema mitmekesisuse heade bakterite poolt toodetavate kasulike ainete (postbiootiliste metaboliitide) osas.

Kui Sa ise ei oska või ei soovi toitumise peenteadusega tegeleda, võid selle enda jaoks mugavamaks kohaldada ja kasutada näiteks Erik Orgu toitumiskava. See on heaks kiidetud TFTAK teadlaste poolt ning tagab, et saaksid oma igapäevaesest toidust kätte korraliku koguse kiudaineid.

Kuidas probiootikumid kaalulangetusel aidata saavad?

Soole mikroorganisme peetakse kilpnäärme sarnasteks endokriinorganiks, mis mängib kehakaalu seisukohast keskset rolli. Näiteks mõjutavad nii probiootikumid, kui prebiootikumid nälja- ja küllastustunnt vahendavate greliini ja leptiini tootmist ning rakkude tundlikkust nende ainete suhtes.

Kui bifidobakterid kiudaineid lagundavad, on üheks tulemuseks aine nimega butüraat, millele on uuringute käigus omistatud söögiisu vähendav toime. Atsetaat ja protionaat on bakterite poolt toodetavad lühikese ahelaga rasvhapped, mis aga soodustavad ainevahetust. Lisaks toodavad probiootikumid konjugeeritud linoolhapet (CLA), mis on sageli kaalulangetust soodustavate toidulisandite koostiseski.

 • Ühe uuringu kohaselt aitavad probiootikumid toota hormooni GLP-1, mida seostatakse isu kontrollimise ja küllastustunde tekkimisega.
 • Teise uuringu kohaselt võib probiootikumidest abi olla proteiini ANGPTL4 taseme tõstmisel, mis omakorda takistab rasva ladestumist organismis.
 • Topeltpime diabeedi patsientide hulgas läbi viidud inimkatse näitas, et 12-nädalane kuur bakteritüve Bifidobacterium breve (mis sisaldub ka Dr.OHHIRA® probiootikumides) sisaldava toidulisandiga vähendas testgrupil oluliselt keha rasvasisaldust.
 • Lastel, kes said kuu aega probtioobikumide ja prebiootikumide kombinatsiooni, alanes kontrollgrupiga võrreldes nii kehakaal kui ka vererasvade tase. Viide uuringule.

Ülesöömine on enamasti seotud meeleoluga ning enamasti ei sirutata kätt “lohutust otsides” välja mitte madala kalorsusega köögiviljade järele.

Teatavasti aga on soolestikubakteritel oluline roll ka meeleolu kontrollivate hormoonide tootmisel – kui mikrobioomiga on kõik korras, ei kipu ka ülesöömist vallandavaid meeleolukõikumisi enam peale tulema.

Kahjuks või õnneks ei ole aga kaalulangetus nii lihtne, et võtad aga tableti sisse ja kaal langeb. Probiootikumid tõenäoliselt teevad seda protsessi hõlpsamaks, kuid mitmekesine ja tervislik toitumine on nii mikrobioomi, kehakaalu kui tervist üldiselt kõige otsesemalt mõjutavaks teguriks.

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Minu toitumiskava on Eesti parim:

Teadlased kiidavad

Teadlaste sõnul aitavad minu tervislikud retseptid kaalust alla võtta, sest väheneb ülekaaluga seostatud bakterite hulk soolestikus.

Kaota ülekilo nädalas

Minu toitumiskava on aidanud eestlastelt kokku kaotada rohkem kui 500 000 kg liigset kehakaalu.

Personaalne

Minu toitumiskava arvestab Sinu füüsilisi näitajaid ja maitseeelistusi ning vajadusel olen ma sõnumi kaugusel.

Maitsev, kiire ja lihtne

Tuhanded kasutajad hindavad minu toite 5-palli skaalal hindega 4,7. Toidud valmivad kiiresti tänu lihtsatele retseptidele.

Soodne

Sul on võimalik valida retsepte hinna järgi.

Sobib kogu perele

Saad lisada tervislikku toitumiskavasse kogu pere tasuta.

Kas oled valmis proovima elumuutvat toitumiskava?

Kes meist ei tahaks enamat: rohkem energiat, teravamat pead või saledamat keha. Saavutad selle Eesti vaieldamatult parima toitumiskavaga. Püsivalt.

Proovi tasuta!
Eriku portree

Rõõm tutvuda!

Toitumisnõustaja Erik Orgu on sulle toeks oma toitumise muutmise teekonnal. Erik on selleks koostanud sadu maitsvaid ja lihtsaid retsepte.

Räägi mulle endast

Esmalt räägi meile endast ja oma toitumis- ja liikumisharjumustest.

Üks hetk, laen... Loader

Blog article

Ma kaotasin!

 • 9. september
 • Erik Orgu

Seekord tuleb juttu kaotusest, sest ma kaotasin midagi täna ja see pani mind mõtlema kaotamisele suuremas pildis!

Blog article

Mida teha siis, kui oled ära eksinud!

 • 3. september 2021
 • Erik Orgu

Selles postituses ei tule juttu sellest, kuidas võõras linnas või riigis leida üles koht, kuhu soovid minna. Küll aga tuleb juttu sellest, kui oled oma elus jõudnud tundmatusse kohta, kus sa olla ei soovi või siis tahad lihtsalt paremat kohta leida. See kus sa praegu oled ei pruugi su sobida su hingele ega ihule, tavaliselt on mõlemad, aga võib ka olla üks või teine.

Blog article

Suhted ja söömine

 • 25. august
 • Erik Orgu

Otsustasin sel teemal kirjutada, sest me kõik oleme kogenud suhte rõõmuhetki ja raskeid hetki. Oma karjääri jooksul olen pidanud palju tegelema inimestega, kelle suhted söömist mõjutavad ja ilmselgelt olen ka ise mõjutatud olnud.