Mis on HALT valem ja kuidas see aitab emotsionaalse söömise puhul? – Erik Orgu blogi logo-est-cleanev100_whiteicon_authoricon_blogicon_calendaricon_carbsicon_check-checkedicon_nav_menuicon_fatsicon_fibericon-leaveicon_menuicon-menuicon_proteinicon-recipesicon_nav_shoppingicon-sugaricon-tentpoles-eyeglassesicon-tentpoles-hearticon-tentpoles-loseweight-2icon-tentpoles-thumbsupicon_timerdietless-cropped-cleanlogo-est-cleanlogo-est-with-bylineArtboard 2swipetap-lefttap-right

Mis on HALT valem ja kuidas see aitab emotsionaalse söömise puhul?

  • 1. september 2020
  • Erik Orgu

Halt tähendab inglise/saksa keeles stopp või peatamist. Aga psühholoogid või terapeudid kasutavad HALT valemit, kui nad tahavad aidata inimesel murda mõnda ebatervislikku käitumismustrit, näiteks emotsionaalset söömist. Emotsionaalne söömine on ebatervislik, sest siis ei sööda tervislikku toitu õiges koguses, vaid hoopis vastupidi – ebatervislik toit suures koguses!

HALT valemi tähtede taga on neli inglise keelset sõna

Hungry- näljane

Angry- vihane

Lonely- üksildane

Tired- väsinud

Ja valem töötab nii, et enne kui hakkad emotsioonide ajendil sööma, siis peatu korraks ning hinda olukorda!

Kas tahad süüa, sest oled näljane, vihane, üksildane või väsinud?

Kui oled näljane, siis on ilmselgelt söömine õigustatud, aga mitte ebatervislik toit, sest see tegelikult ei kustuta nälga, vaid vaigistab selle hetkeks ja kuna sa ei saa vitamiine ja mineraale toidust, siis on nälg jälle tagasi! See kindlasti tekitab sinus küsimusi, et “ma ju just sõin” ning suure tõenäosusega suurendad sa kogust ning nii see lumepall suurenebki – kuni tekivad järgmised probleemid!

Kui sa oled vihane, siis esimene asi peaks olema see, et maandad oma viha positiivsete mõtetega ja lahenduse otsimisega, mitte söömisega! Millal viimati toit lahendas sinu mure või viha allika? Vastus on mitte kunagi, sest see pole toidu ülesanne, see on sinu ja võib-olla sinu abiliste ülesanne.

Kui oled üksildane, siis ära saa sõbraks ebatervisliku toiduga, sest see sõber lööb sulle noa selga! Ole aus endaga ja mõtle, kes su elus puudu on ja siis leia see inimene või veel parem, muuda ennast selliseks, kelle juurde see inimene tulla tahaks.

Kui oled väsinud, siis puhka, sest mitte ükski toit ei peleta väsimust – toit kustutab ainult nälja! See on puhas enese petmine, et ebatervislik toit annab energiat. Ei, sellest saad ainult energiat kalorite kujul ning kuna selles puuduvad vitamiinid ja mineraalid, siis tulemuseks on hoopis kurnatud organism!

Minu soovitus emotsionaalsetele sööjatele on see, et hakka kasutama mu toitumiskava ja lõpeta kõik emotsioonide ja toidu vahelised seosed, aga selleni jõuda on palju lihtsam, kui kasutad HALT valemit ja minu toitumiskava, sest kehal on kõik olemas – maitsev toit ja õige kogus!

Pea meeles, et parem toit teeb tuju rõõmsaks ja vormi heaks. Ma luban sulle. 😉

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Minu toitumiskava on Eesti parim:

Teadlased kiidavad

Teadlaste sõnul aitavad minu tervislikud retseptid kaalust alla võtta, sest väheneb ülekaaluga seostatud bakterite hulk soolestikus.

Kaota ülekilo nädalas

Minu toitumiskava on aidanud eestlastelt kokku kaotada rohkem kui 500 000 kg liigset kehakaalu.

Personaalne

Minu toitumiskava arvestab Sinu füüsilisi näitajaid ja maitseeelistusi ning vajadusel olen ma sõnumi kaugusel.

Maitsev, kiire ja lihtne

Tuhanded kasutajad hindavad minu toite 5-palli skaalal hindega 4,7. Toidud valmivad kiiresti tänu lihtsatele retseptidele.

Soodne

Sul on võimalik valida retsepte hinna järgi.

Sobib kogu perele

Saad lisada tervislikku toitumiskavasse kogu pere tasuta.

Kas oled valmis proovima elumuutvat toitumiskava?

Kes meist ei tahaks enamat: rohkem energiat, teravamat pead või saledamat keha. Saavutad selle Eesti vaieldamatult parima toitumiskavaga. Püsivalt.

Proovi tasuta!
Eriku portree

Rõõm tutvuda!

Toitumisnõustaja Erik Orgu on sulle toeks oma toitumise muutmise teekonnal. Erik on selleks koostanud sadu maitsvaid ja lihtsaid retsepte.

Räägi mulle endast

Esmalt räägi meile endast ja oma toitumis- ja liikumisharjumustest.

Üks hetk, laen... Loader

Blog article

Kuidas toituda peale napsutamist?

  • 20.11.2021
  • Erik Orgu

Kas tuleb tuttav ette - kui napsutad õhtul ja astud kaalule järgneval hommikul, siis näed sa seal mõnda häirivat lisakilo, kui jah, siis loe edasi!

Blog article

6 nippi, mida sa kaalukaotuse kohta ilmselt ei tea

  • 28. oktoober 2021
  • Erik Orgu

Kas tead, et mõnikord võid oma kaalukaotuse plaanid nässu ajada puhtast teadmatusest? Arvad küll, et teed kõike õigesti või et sööd täpselt õigeid asju, aga tulemusi ei tule.

Blog article

Ma kaotasin!

  • 9. september 2021
  • Erik Orgu

Seekord tuleb juttu kaotusest, sest ma kaotasin midagi täna ja see pani mind mõtlema kaotamisele suuremas pildis!