Probleem kõrge proteiinisisaldusega dieetides – Erik Orgu blogi logo-est-cleanev100_whiteicon_authoricon_blogicon_calendaricon_carbsicon_check-checkedicon_nav_menuicon_fatsicon_fibericon-leaveicon_menuicon-menuicon_proteinicon-recipesicon_nav_shoppingicon-sugaricon-tentpoles-eyeglassesicon-tentpoles-hearticon-tentpoles-loseweight-2icon-tentpoles-thumbsupicon_timerdietless-cropped-cleanlogo-est-cleanlogo-est-with-bylineArtboard 2swipetap-lefttap-right

Probleem kõrge proteiinisisaldusega dieetides

  • 7. oktoober 2017
  • Erik Orgu

Oled ilmselt lugenud või näinud artikleid, kus peekonit ja juustu süües inimesed alla võtavad. Ja võtavadki – täpselt samamoodi nagu tervisliku toitumisega. Aga nad panevad oma keha ohtu. Tahan sulle anda infot, mis ohte see ühekülgne toitumine endas kätkeb, et saaksid omale ja oma kehale teha teadvustatud valikud. 

Põhjus, miks nt Atkinsi või muude samu põhimõtteid jälgivate dieetide jälgijad edu loodavad, on see, et proteiin algatab rasvapõletusprotsessi ja hoiab kõhu täis. 

Kahjuks kipuvad inimesed aga lootma ebaloomulikult kiireid või häid tulemusi, lootes võimendada mõne toitaine efekte, kui seda tarbitakse tervislikult. Nii aga asjad sinu keha jaoks ei käi. Keha vajab kõiki toitaineid (välja arvatud puhas valge suhkur), et tunneksid end rõõmsana, tervis oleks korras ja kaal langeks nii, et keha ei oleks häireseisundis.

Mis on liigse valgu probleem?

Suurtes kogustes proteiini tarbimine teeb aga sinu maksa toksiliseks (toksiinid tulenevad valgu seedimisest). Samuti, kui su maks on nõrk või kahjustatud, ei suuda su organism nii suures koguses rasket proteiini läbi töödelda.

Seega: suur kogus proteiini on maksale väga raske. Tervislikus koguses ei tee see meile midagi – aga nii kui ükskõik millega liialdades, paned ka liigselt liha süües oma heaolu ja tervise ohtu.

Kui valgurikaste dieetide pooldajad lähevad suuresti liha ja rasva peale üle, kogunevad selle seedimisest tulenevad jääkained ja kui keha neist lahti ei saa, põhjustab see halba hingeõhku ja ummistab kogu lümfisüsteemi.

Teine murekoht: proteiine süüakse koos paraja koguse rasvaga. Kogu see rasv peab minema läbi maksa – seetõttu on sinu maks rasvasem kui ta peaks olema. 

Proteiinidideedid vs. köögiviljade söömine

Proteiinirikkad dieedid ei paku kehale kõiki vajalikke toitaineid. Köögiviljad sisaldavad aga nii vitamiine kui ka mineraale, mida sa hädasti vajad aga valgudieedil ei saa.

Proteiin sisaldab küll aminohappeid ja mõningaid üliolulisi rasvhappeid. Samuti hoiab see kõhu kenasti täis. Aga proteiinidieedil olles tekib kehas kaaliumi ja kaltsiumi vähesus.

Kaalium on oluline südametegevuse jaoks, tasakaalustades veresuhkrut. Kaaliumit ja kaltsiumit saad vaid köögiviljadest. Usu mind – sa ei tahaks olla ilma nende kahe ääretult olulise toitaineta.

Kui aga oled siiski otsustanud minna proteiinirikkale dieedile, soovitan süüa rohkelt köögivilju, et saaksid tasakaalustada kõiki neid jääkaineid, mis sul kehas tekkima hakkavad.

Köögiviljad, nagu spinat, seller või lehtkapsas sisaldavad 0 grammi suhkrut, mistõttu maitsevad need veidike mõrult, aga on ükskõik millisele toitumissuunale suurepärane kaaslane.

Tegelikuks tervislikuks kaalulanguseks ei pea sa tegelikult end äärmuslike toitumissuundadega piitsutama. Paned oma keha toitainevaegusesse, mistõttu kannatab nii su meeleolu kui ka tervis.

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 10% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 10% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Minu toitumiskava on Eesti parim:

Teadlased kiidavad

Teadlaste sõnul aitavad minu tervislikud retseptid kaalust alla võtta, sest väheneb ülekaaluga seostatud bakterite hulk soolestikus.

Kaota ülekilo nädalas

Minu toitumiskava on aidanud eestlastelt kokku kaotada rohkem kui 500 000 kg liigset kehakaalu.

Personaalne

Minu toitumiskava arvestab Sinu füüsilisi näitajaid ja maitseeelistusi ning vajadusel olen ma sõnumi kaugusel.

Maitsev, kiire ja lihtne

Tuhanded kasutajad hindavad minu toite 5-palli skaalal hindega 4,7. Toidud valmivad kiiresti tänu lihtsatele retseptidele.

Soodne

Sul on võimalik valida retsepte hinna järgi.

Sobib kogu perele

Saad lisada tervislikku toitumiskavasse kogu pere tasuta.

Kas oled valmis proovima elumuutvat toitumiskava?

Kes meist ei tahaks enamat: rohkem energiat, teravamat pead või saledamat keha. Saavutad selle Eesti vaieldamatult parima toitumiskavaga. Püsivalt.

Proovi tasuta!
Eriku portree

Rõõm tutvuda!

Toitumisnõustaja Erik Orgu on sulle toeks oma toitumise muutmise teekonnal. Erik on selleks koostanud sadu maitsvaid ja lihtsaid retsepte.

Räägi mulle endast

Esmalt räägi meile endast ja oma toitumis- ja liikumisharjumustest.

Üks hetk, laen... Loader

Blog article

Kuidas saada laps tervislikumalt toituma?

  • 17. jaanuar 2020
  • Erik Orgu

Terve oma karjääri vältel olen saanud sadadelt murelikelt lapsevanematelt kirju teemal, kuidas nad saaksid oma lapse tervislikumalt toituma! Siinkohal märgin ära, et pole olemas üht kindlat nippi, kuidas seda teha, vaid neid on mitu ja igale Mari lapsele ei pruugi need nipid sobida, mis sobivad Heleni lapsele jne. Kohe **annan sulle 7 nippi**, mida tasuks esmalt katsetada ja siis edasi vaadata! Need nipid on aastate jooksul aidanud paljusid lapsevanemaid ja usun, et aitavad ka sind.

Blog article

Nõuanded Anneli Lahele ja Alen Vezikole

  • 14. jaanuar 2020
  • Erik Orgu

Mul on hea meel näha, et tuntud inimesed Anneli ja Alen on võtnud suuna parema vormi ja enesetunde suunas! Mõlemal on esimene eesmärk võtta alla 3-4 kuuga umbes 10 kg ülekaalu ja kui see on tehtud, siis saavad nad püstitada järgmised eesmärgid 🙂 Aga, mis mulle rõõmu ei valmistanud oli see, kuidas artikkel oli kirjutatud ja selles sisaldunud paar valeväidet.

Blog article

RETSEPT: Tomatine kalahautis

  • 18. oktoober 2019
  • Erik Orgu

20 minutiga ootab sind hõrk kalahautis mahedas tomatipürees!